• Spor Şenlikleri-1
  • Spor Şenlikleri-2
  • Spor Şenlikleri-3
  • Spor Şenlikleri-4
  • Spor Şenlikleri-5
  • Spor Şenlikleri-6
  • Spor Şenlikleri-7
  • Spor Şenlikleri-8
  • Spor Şenlikleri-9
  • Spor Şenlikleri-10

Bisiklet Yarışı Kuralları Ana Sayfa

Bisiklet Yarışı Kuralları


   Yol ve pist yarışı olarak iki farklı kategoride yapılan bisiklet sporu yarışların uzun sürmesi ve mücadele gerektirmesine rağmen basit kurallara sahiptir. Bitiş çizgisini ilk geçen kişi oyunu kazanır. Yarışlarda kullanılacak bisikletlerin ölçüleri uzunlukta maksimum 2 metre, genişlikte ise maksimum 50 cm’dir. 

   Bisiklet yarışlarında en önemli detaylardan biri önde giden yarışmacının hava koridoru yaratması ve diğer oyuncuların bundan yararlanmasıdır. Bisiklet yarışları herhangi bir kopukluk olmaması durumunda grup şeklinde ilerler. En önde yer alan yarışmacı hava akımını böldüğü için arkada kalan yarışmacılara kolaylık sağlar. Yarış boyunca arkada kalan ve daha az yorulan yarışmacılar, yarış sonuna doğru atağa başlar ve zorlu bir mücadeleye girer. Bisiklet, zorlu bir spor olduğundan pist ya da parkur boyunca su ve gıda takviyesi için çeşitli noktalar bulunur.

Pist yarışı- Veledrom:

   Oval şekilli bir pistte turlar halinde gerçekleştirilir. Her bir turun uzunluğu 1- 80 km arasında değişiklik gösterir. Pistler açık olabileceği gibi kapalı da olabilir. Açık pistlerde yüzey beton veya asfalt, kapalı pistlerde ise genellikle ahşap zeminlidir. Dünya veledrom şampiyonaları 333 metrelik pistlerde gerçekleştirilir. Ancak 250 metrelik pistler de vardır.Bu pistler içe doğru 12- 55 derece arasında değişen eğimlerle yapılır. Pistlerin genişliği uluslararası kurallar gereğince minimum 7 metredir. Yarışlar saat yönünün tersi istikametinde gerçekleşir. Pist üzerinde özel etapların başlangıcını gösteren çizgiler, bitiş çizgileri ve farklı uzunluklulara göre belirlenmiş farklı pist işaretleri bulunur. Pist alanında, 20 cm eninde ve pistin iç tarafındaki mavi şerit yarışın sınır alanını oluşturur. Pistin 90 cm içine çekilen kırmızı şerit ise sürat yarışçıları tarafından kullanılan bölümdür. Pistin iç kısmına çizilen ve pistin 1/3’lük kısmını oluşturan mavi çizgi ise uzun mesafe yarışmacıları tarafından kullanılır.

Yol yarışları:

   Bu yarışlar zaman sınırlamalı, bir günlük ve çok etaplı yarışmalar olmak üzere 3 kategoride yapılır. Zamana karşı yapılan yol yarışlarında bisikletçiler çıkış noktasından peş peşe hareket ederler. Bu yarışlar bireysel ya da takım olarak geçekleştirilebilir. Bir günlük yarışlarda ise tüm yarışmacılar aynı anda toplu olarak yarışmaya katılır. Bitiş çizgisine ilk ulaşan yarışmacı galip olur. Klasik tek günlük yarışlarda 250 km mesafe alınabilir. Birden fazla etaptan oluşan yol yarışları ise 3 ila 21 gün arasında sürer. Bu etaplar bireysel olarak, takımla ya da zamana karşı yapılabilir.