• Spor Şenlikleri-1
  • Spor Şenlikleri-2
  • Spor Şenlikleri-3
  • Spor Şenlikleri-4
  • Spor Şenlikleri-5
  • Spor Şenlikleri-6
  • Spor Şenlikleri-7
  • Spor Şenlikleri-8
  • Spor Şenlikleri-9
  • Spor Şenlikleri-10

Halı Saha Oyun Kuralları Ana Sayfa

Halı Saha Oyun Kuralları


  HALI SAHA OYUN KURALLARI

- Her sporcu sadece aynı eğitim kurumunda (Aynı Fakülte, MYO, YO) eğitim aldığı arkadaşlarıyla oluşturulacak takımlarla müsabakalara katılabilecektir, bu kurala uymayan takım tespit edilirse turnuva dışı bırakılacaktır (öğrencilerarası müsabakalar için geçerli).

- Müsabakaya saatinde gelmeyen takım 15 dk. daha beklenir, gelmediği taktirde 3-0 hükmen mağlup ilan edilir.

- Her oyuncu yalnız bir takımda mücadele edebilecektir (öğrencilerarası müsabakalar için geçerli).

- Takım listesinde ismi olmayan oyuncu müsabakalara katılamayacaktır.

- Takımlar kesin kayıt işlemlerini tamamlamadan turnuvaya katılmış sayılamayacaklardır.

- Müsabakalar 6 oyuncu 1 kaleci olmak üzere 7 kişi ile oynanabilecek olup, yedekler 4 oyuncu 1 kaleci şeklinde olacaktır.

- Bir müsabaka sırasında oyuncu değişiklik hakkı 3 ile sınırlı olacaktır. İlk müsabakasını yapmayan takımlar oyuncu ekleme veya çıkarma işlemi yapabileceklerdir.

- Turnuva eleme usulüne göre yapılacaktır.  

- Her maç süresi 50 dakika (25 dakika x 2 devre) olup, devre arası dinlenme süresi 3 dakika olacaktır.

- Bir oyuncunun giymek zorunda olduğu temel giysi ve gereçler; kollu bir forma veya tisört, şort veya eşofman altı, çorap ve spor ayakkabısı olup, halı sahaya uygun ayakkabılar kullanılacaktır.

- Müsabakalarda; takımların forması yok ise, saha sorumlularının temin edeceği renkli yeleklerin kullanılması zorunlu olacaktır.

- Müsabaka sırasında; herhangi bir şekilde topun sahada bulunan taç çizgilerini geçmesi durumunda, hakemin denetiminde taç kuralı uygulanacak olup, taç atışı ayakla yapılacaktır.

- Lig kuralları içerisinde kart cezası uygulaması yapılacaktır. Müsabaka esnasında kırmızı kart gören oyuncu, takip eden maçta 1 maç cezalı sayılacak olup, bir maçta iki sarı kart gören oyuncu yine kırmızı kartla cezalandırılacaktır(öğrencilerearası müsabakalar için geçerli) (personel müsabakalarında çift sarı kart gören oyuncu 5 dakika saha dışında bekleyip tekrar oyuna girebilecektir(kasti hareket, ahlak dışı davranışlar vs. hariç), direkt kırmızı kart gören oyuncu ise bir sonraki müsabakada oynayabilecektir).

- Rakibe yatarak müdahale yapılması durumunda, müdahaleye maruz kalan takım lehine direkt serbest vuruş hakkı verilecektir. Yapılan müdahalede topla beraber rakibe temas edilirse (önce topa değmesi kararı değiştirmez) belirtilen karar uygulanacak olup, ceza sahası içinde olması durumunda penaltıya karar verilecektir.

- Kayarak rakip oyuncuya kesinlikle müdahalede bulunulmayacak olup, hareketin şiddetine göre müdahaleyi yapan oyuncu sarı veya kırmızı kartla cezalandırılacaktır. 

- Başlama vuruşu, direkt, endirekt serbest vuruşlar, penaltı vuruşu ve taç atışı esnasında rakip takım oyuncuları toptan en az 4 metre uzakta bulunacaklardır.

- Hakemlerin günlük raporları doğrultusunda fairplay’e aykırı hareketlerde bulunan takımlara, turnuva statüsü çerçevesinde ceza verilecek veya ihraç edilecektir.

- Eleme maçlarının berabere bitmesi durumunda, 5'er dakikalık 2 devre şeklinde uzatma devreleri oynanacak, beraberlik yine bozulmazsa 3'er adet seri penaltı atışları kullanılacak olup, penaltı atışlarında galip gelen takım bir üst tura çıkmaya hak kazanacaktır.

- Sportmenliğe aykırı her türlü davranış (küfür, kavga vs.) Turnuva’dan ihraç sebebidir. Turnuva’dan ihraç edilen takımların maçlarında hükmen mağlup statüsü uygulanacaktır.