• Spor Şenlikleri-1
  • Spor Şenlikleri-2
  • Spor Şenlikleri-3
  • Spor Şenlikleri-4
  • Spor Şenlikleri-5
  • Spor Şenlikleri-6
  • Spor Şenlikleri-7
  • Spor Şenlikleri-8
  • Spor Şenlikleri-9
  • Spor Şenlikleri-10

Voleybol Oyun Kuralları Ana Sayfa

Voleybol Oyun Kuralları


 VOLEYBOL OYUN KURALLARI

 

- Her sporcu sadece aynı eğitim kurumunda (Aynı Fakülte, MYO, YO) eğitim aldığı arkadaşlarıyla oluşturulacak takımlarla müsabakalara katılabilecektir, bu kurala uymayan takım tespit edilirse turnuva dışı bırakılacaktır (öğrencilerarası müsabakalar için geçerli).

- Müsabakaya saatinde gelmeyen takım 15 dk. daha beklenir, gelmediği taktirde 3-0 hükmen mağlup ilan edilir.

- Her takımın 12 oyuncudan oluşan takım listesinde 1 libero oyuncusu belirtme hakkı vardır.

- Antrenör pozisyon kağıdı denilen bir belgeye takımının set esnasında hangi pozisyona göre oynayacağını yazar ve masa hakemlerine verir.

- Müsabakalar 3'lü setler üzerinden oynanır. 2-0 sonucunda; 3.set oynanmaz ve galip takım hanesine "3" puan yazılır, mağlup takım hanesine ise puan yazılmaz. 1-1 olması durumunda "3" set alan oyunu kazanır. 3-1 ve 3-2 sonucunda; galip takım hanesine "2", mağlup takım hanesine ise "1" puan yazılır. Setler "25" sayı üzerinden oynanır, 24-24 yada netice setinde 14-14 eşitlik olması durumunda "2" sayı üstünlük sağlayan takım seti ya da maçı kazanır.

- Bir voleybol takımı 6 kişi olmalıdır.

- İlk servis atışı maçın başında kura ile belirlenir. İlk servisi atan takım daha sonraki sette servis karşılama pozisyonunda sete başlar ve uzatma seti hariç sırayla devam eder. Uzatma setinde takım kaptanları tekrar kura atışı yapar ve servis atma ve karşılama sırası belirlenir. 5.sette 8.sayıya gelindiğinde takımlar saha değişimi yaparlar ve top avantajı hangi takımdaysa servis atışıyla oyuna devam eder.

- Takımlar her setten sonra saha değişimi yaparlar.

- Oyuncular sahaya belirli bir düzende dizilirler ve her karşıdan top çevirdiklerinde saat yönünde 1 tur dönerler. 

- Her sette her takıma 6 oyuncu değiştirme hakkı verilir. Bir veya daha fazla oyuncu aynı anda değiştirilebilir.

 - Başlangıç pozisyonunda yer alan bir oyuncu bir sette yalnız 1 defa oyundan çıkabilir ve aynı oyuncuyla yer değiştirebilir.

 - Bir yedek oyuncu başlangıç dizilişindeki bir oyuncunun yerine bir sette 1 defa girebilir ve sadece aynı oyuncuyla yer değiştirebilir.

 - Sakatlanan bir oyuncunun yerine istisnai olarak bir kere başka bir oyuncunun girmesine izin verilebilir. Fakat sakatlanan bir oyuncu tekrar oyuna dönemez.

 - Libero oyuncusu geri hat oyuncularının istediği herhangi birinin yerine izin istemeksizin girip çıkabilir. Libero oyuncusu hücum vuruşu yapamaz ,servis atamaz ve blok teşebbüsünde bulunamaz. Kısaca sadece savunma oyuncusudur.

- Müsabaka esnasında takımlara topu rakip sahaya göndermeden önce en fazla 3 pas yapma hakkı verilmiştir.(blok hariç)

- Maç sonunda takım kaptanları hakemlere teşekkür eder ve sonucu tasdik etmek için müsabaka cetvelini imzalar. Baş hakeme zamanında bildirilmiş olması halinde, hakemin kuralları uygulaması veya yorumlaması ile ilgili resmi bir itirazı teyit edip müsabaka cetveline kaydedebilir.

-Sportmenliğe aykırı her türlü davranış (küfür, kavga vs.) Turnuva’dan ihraç sebebidir. Turnuva’dan ihraç edilen takımların maçlarında hükmen mağlup statüsü uygulanır.