• Spor Şenlikleri-1
  • Spor Şenlikleri-2
  • Spor Şenlikleri-3
  • Spor Şenlikleri-4
  • Spor Şenlikleri-5
  • Spor Şenlikleri-6
  • Spor Şenlikleri-7
  • Spor Şenlikleri-8
  • Spor Şenlikleri-9
  • Spor Şenlikleri-10

Basketbol Oyun Kuralları Ana Sayfa

Basketbol Oyun Kuralları


  BASKETBOL OYUN KURALLARI

 


- Her sporcu sadece aynı eğitim kurumunda (Aynı Fakülte, MYO, YO) eğitim aldığı arkadaşlarıyla oluşturulacak takımlarla müsabakalara katılabilecektir, bu kurala uymayan takım tespit edilirse turnuva dışı bırakılacaktır (öğrencilerarası müsabakalar için geçerli).

Müsabakaya saatinde gelmeyen takım 15 dk. daha beklenir, gelmediği taktirde 3-0 hükmen mağlup ilan edilir. 

- Toplam takım listesi en az 5 en fazla 12 kişiden oluşur.

- Müsabaka listesine en fazla 10 kişi yazılabilir.

- Basketbol oyun kuralları aynen geçerlidir.

- Müsabakalar 10’ar dakikalık 4 periyottan oluşur.

- 2’inci periyottan sonra 5 dakika ara verilir.

- Hücum süresi 24 sn’dir.

- İki devreli müsabaka yapılır, her devre yine iki çeyrekten oluşur, her çeyreğe ise periyod adı verilir.

- Normal süreler sonunda eğer beraberlik söz konusu ise, 5 dakikalık uzatma süresi oynanır.

- Turnuvada her oyuncunun 5 faul yapma hakkı vardır.

- Hücum eden takım kendi sahasından 8 sn içinde çıkmak zorundadır.

- Her takımın ilk 3 periyotta ve uzatma periyodunda ikişer dakikalık 1 mola hakkı vardır, 4. ve son periyotta ise mola hakkı 2’dir, 

- Her takımın sınırsız oyuncu değiştirme hakkı mevcuttur.

- Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır. 

- Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder. 

- Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur. 

- Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri orta (post), ikisi savunma (guard) ve diğer ikisi de hücum (forward) oyuncusudur. 

- Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.

- Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.

- Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır. 

-Sportmenliğe aykırı her türlü davranış (küfür, kavga vs.) Turnuva’dan ihraç sebebidir. Turnuva’dan ihraç edilen takımların maçlarında hükmen mağlup statüsü uygulanır.